Затримка психічного, мовного та/або моторного розвитку

Дев’ятирічна Оксанка почала скаржитися на головний біль, у неї з’явилися слабкість, сонливість, швидка втомлюваність, снилися страхіття . Коли її привели на обстеження в Клініку Судинних Інновацій, з’ясувалося, що дівчинка занадто перевантажена: окрім уроків, займається ще танцями, малюванням, вивчає чотири іноземні мови… Заможна родина прагнула забезпечити дитині щонайкращі умови для всебічного розвитку, проте рідні не зважали на її вікові особливості, а хворобливі прояви сприймали як щось не варте уваги, таке, що треба “перерости”. Усе це призвело до нервового зриву, і лікарям та психологам довелося докласти чимало зусиль, аби стан Оксанки поліпшився.

Статті за темою:

“Стежте за розвитком мовлення в дитини”

“Хлопчик міг лежати днями на дивані. наче кіт”

lineartickle

Якби батьки знали психологічні особливості розвитку дитини, то таких прикрих випадків траплялося б набагато менше. Нині психологія дедалі більше входить у наше життя, стає прикладною наукою, покликаною допомагати у складних ситуаціях. Можливо, невдовзі й у нас, як у західних країнах, вважатиметься нормою звертатися за потреби до послуг психолога.

Нині в значної частини дітей (до 20–30%) вже при вступі до школи знаходять відставання в розвитку психічних процесів, що не д ає змоги засвоювати навчальну програму. В одних учнів це виявляється в труднощах оволодіння навичками письма, читання, рахування, в інших – у невмінні спілкуватися, дотримуватися шкільних правил тощо. Причини цих проблем можуть бути пов ‘ язані як із педагогічною запущеністю, так і з особливостями психофізичного розвитку дитини.

Порушення діяльності нервової системи характеризуються затримкою розвитку основних психоневрологічних функцій – рухових, мовних, інтелектуальних, комунікативних тощо. Однак такі порушення можна і треба виправляти .

В Клініці Судинних Інновацій корекційна психолого-педагогічна робота проводиться за комплексною індивідуально спрямованою методикою, розробленою на основі сучасних досягнень у практичній психології.

Чим раніше звернути увагу на ті чи інші порушення, тим реальніша можливість їх успішно подолати. Однак батьки не завжди знають, що в поведінці дитини є в межах норми, а що повинно насторожити. Тому наводимо критерії психомоторного розвитку дітей раннього віку.

Розроблено чимало різних методик функціонального розвитку дитини. На їх основі ми виділили ті критерії, котрі вважаємо найсуттєвішими.

Новонароджена дитина: рухи кінцівок; смоктальний та хапальний рефлекси; голосний крик.

1 місяць: лежачи на животі, піднімає голову на 3 сек.; стискання та розтискання кулачків; фіксує погляд на яскравих предметах; здригається при різких звуках, реагує на голосний звук; “гулить” (“а”, “е”); реагує на обличчя дорослого; смокче, ковтає.

2 місяці: утримує голову протягом 10 сек., ручка розкривається з мізинця; коли плаче, ручки стиснуті в кулачки; повертає голову в бік дорослого; всміхається у відповідь на усмішку дорослого; вимовляє гортанні звуки “хе”, “ех”; тягне до рота ручки й ніжки.

3 місяці: утримує голову не менш ніж 1 хв., спирається на обидва передпліччя, перевертається лежачи; простягає ручки до іграшки; простежує рух очима; реагує на мову, шукає того, хто говорить; вимовляє перші склади; емоційне пожвавлення; спонтанно всміхається.

4 місяці: впевнено тримає голову; перевертається зі спини на живіт і з живота на спину; сидить при підтримці; грається ручками, хапає брязкальце, все тягне до рота; розглядає речі, вкладені в ручку; впізнає матір, її голос; розрізняє лагідну та сувору інтонації; починає несвідомо вимовляти приголосні “в”, “м”, “б”, “п”; під час годування притримує ручками грудь матері або пляшечку.

5 місяців: тягнеться до предметів; торкається їх; звертає увагу на дрібні предмети; починає реагувати на своє ім ‘ я; повторює склади “ма-ма”, “ба-ба”; самостійна гра з іграшками.

6 місяців: спирається на долоні; короткочасно утримує свою вагу, спираючись на ніжки; цілеспрямовано бере предмети, перекладає з однієї ручки в іншу, збирає дрібні предмети; починає прислухатися до власної мови, варіює гучність та інтонацію; може їсти густу їжу.

7 місяців: сидить без підтримки; піднімає ручку до іграшки; пальчиками захоплює предмет; сидячи стежить за предметом; опирається при спробі забрати іграшку; сама їсть печиво.

8 місяців: стоїть при сторонній допомозі; починає пити з чашки; вдосконалення всіх набутих навичок.

9 місяців: стоїть, тримаючись за опору, намагається стояти сама, відштовхується ручками, підтягає ноги, сідає, повзає; свідомо кидає предмети, слухаючи звук при цьому та шукаючи предмет, який упав; прислухається до мови; говорить “ма-ма”, “ба-ба”, інтонаційно копіює звуки; соромиться при незнайомих; п’є з чашки, яку тримає дорослий.

10 місяців: самостійно сідає, короткий час стоїть похитуючись без опори, сідає з положення на животі; удосконалюється механізм захоплення предметів; стукає кубиком об кубик; розрізняє предмети за формою (наприклад, цеглинку та кубик); починає впізнавати предмети на картинці; на прохання віддає іграшку; бере пальцями їжу.

11–12 місяців: координовано повзає; стоїть сама; ходить самостійно; перші усвідомлені слова; розуміє значення слів “так”, “не можна”; жестом показує “до побачення”; грається в “ладки”; показує частини тіла; самостійно їсть ложкою; вимовляє окремі слова.

20–21 місяць: підкидає м’яча; гортає сторінки в книжці; полюбляє малювати пальчиком і писати крейдою; може залізти на великий стілець, перевернутися і сісти; бігає ще не дуже впевнено; намагається підстрибувати на двох ніжках.

22–23 місяці: самостійно вдягає черевички, але часто не на ту ногу; залюбки возиться з пластиліном, глиною; якщо показати, може намалювати коло; легко переходить від ходіння до бігу; полюбляє гойдалку.

2–3 роки: легко повторює фрази, розуміє їх зміст, у реченні поєднує 3–4 слова; розрізняє кольори; може самостійно пересуватися східцями; запам’ятовує вірші та пісеньки; із задоволенням “танцює” під музику; самостійно вдягається, застібає ґудзики, зав’язує шнурки; має уявлення про кількість предметів.

Чи відповідає наведеним критеріям розвиток вашої дитини?

* * *

У Клініці Судинних Інновацій спеціалізуються насамперед на діагностиці й лікуванні захворювань, пов’язаних із порушенням мозкового кровообігу. Завдяки унікальній новітній методиці, розробленій науковим керівником центру, доктором медичних наук Уляною Богданівною Лущик, тут стало можливим долати такі недуги, як:

 • затримка фізичного, розумового та мовного розвитку;
 • судомний синдром;
 • пологова травма ЦНС;
 • гідроцефалія;
 • порушення мозкового кровообігу;
 • синдром хронічної втоми;
 • головний біль, мігрень;
 • черепно-мозкові травми;
 • порушення сну;
 • вегето-судинна дистонія;
 • захворювання судин кінцівок;
 • судинна імпотенція;
 • остеохондроз хребта.

І це ще не повний перелік.

Від істини в діагностиці – до реального результату лікування.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*