Хвороба Понтія Пілата вразила половину людства

За легендою, навіть повелителеві Олімпу – Зевсові – довелося звернутися до бога-коваля Гефеста, щоб той розбив своїм молотом його голову, яка розколювалася від нестерпного болю. Нині ж щонайменше третина людства потерпає від мігрені (з давньогрецької hеmikrania – половина черепа). Серед тих, хто потрапив у лабети цієї недуги, були Юлій Цезар, Кальвін, Паскаль, Бетховен, Дарвін, Маркс, Нобель, Гейне, По, Мопассан, Вагнер, Шопен, Чайковський, Ніцше, Фрейд… Та, власне, в кого з нас не боліла голова? Зазвичай ми намагаємося дати собі раду, ковтаючи таблетки. Втім, лікарі переконані що надалі людині може загрожувати навіть втрата працездатності, скажімо, у Великій Британії саме з цієї причини збитки держави щороку сягають близько 950 мільйонів фунтів стерлінгів. Наразі в Україні такої статистики немає…

Недарма кажуть, що той, хто потерпає від головного болю, є “медичним сиротою”. Адже про діагностичне обладнання, за допомогою якого діль­ничний терапевт матиме змогу самотужки виявити корені недуги, наші вітчизняні поліклініки можуть лише мріяти. Утім, коли больовий синдром дається взнаки протягом кількох днів (а то й тижнів), людина таки змушена звернутися до лікаря. Відтак доводиться пройти обстеження в офтальмолога, отоларинголога, невропатолога, стоматолога, терапевта, ортопеда. У ліпшому разі пацієнтові випишуть довжелезний рецепт і… залишать сам на сам із головним болем. А згодом недужий самотужки почне призначати собі пігулки, які на певний час полегшува­тимуть страждання. Утім, як вважа­ють фахівці Українського науково-ме­тодичного центру ультразвукової медичної діагностики “Істина”, найчас­тіше такі симптоми свідчать, що в ор­ганізмі є серйозні порушення.
– Нині відомо близько півсотні причин головного болю. Його може спровокувати що завгодно: різкий за­пах, голод, втома, переляк, зрештою, хворий зуб, – розповідає директор центру, доктор медичних наук Уляна Лущик. – Або ж, скажімо, емоційний стрес, депресія, зміна погоди, яскра­ве світло, куріння, вживання спиртних напоїв. Імовірними причинами є алер­гія, гіпертонія, аневризма, пухлина мозку, черепно-мозкова травма, гай­морит, перенапруження очей, висока температура, вживання гормональних або інших препаратів, спадкова схиль­ність. Звісно, тут лише анальгіном чи цитрамоном не обійдешся.
Хоча, на думку медиків, у кімнаті, де бракує свіжого повітря, теж неми­нуче заболить голова. При анемії нав­коло може бути достатньо кисню, але кров не здатна забезпечити ним ор­ганізм. Зрідка стійкий головний біль пов’язаний із недугами суглобів ще­лепи, порушенням прикусу, косоокіс­тю чи короткозорістю, неправильно підібраними окулярами чи навіть із затісним капелюхом. До речі, остан­ні наукові дослідження свідчать, що цілком здатні додати нашій голові клопоту й продукти харчування та на­пої, які містять аміни, глутамат мононатрію, нітрити, кофеїн і аспартам. Серед “винуватців” – маринади, гір­чиця, кетчуп, копчені м’ясо й риба, цитрусові, банани, авокадо, бобові, горіхи, цибуля, шоколад, вершки, сметана, йогурт, алкогольні напої, страви китайської кухні, чипси. Що­правда, обмеживши свій раціон, не­можливо уникнути нападів мігрені. Цю хворобу яскраво описав письменник і лікар Михайло Булгаков у ро­мані “Майстер і Маргарита”, розпо­відаючи про головний біль прокура­тора Понтія Пілата.

Один із пацієнтів “Істини”, 50-річний Валерій, потерпав від мігрені впродовж двадцяти (!) років. Час від часу в нього розпочиналися напади такого сильного болю, який супроводжувався нудотою та блюванням, що це на певний час вкладало чоловіка в ліжко. Класичні засоби лікування не допомагали. У відчаї звернувся до фахівців центру.

– Ефективність лікування у першу чергу залежить від гли­бокого клінічного обстеження, – пе­реконаний лікар-невропатолог цент­ру Ігор Бабій. – Зокрема, ми досліджуємо зміни структур мозку, які вид­но під час проведення комп’ютерної томографії (КТ) чи магнітно-резонансної томографії (МРТ). Ці ме­тоди нині повністю витіснили рент­генографію черепа. За результатами реографії (визначення електричного опору судин мозку) оцінюємо стан кровообігу в окремих півкулях. Ультразвукова допплерографія визначає швидкість кровообігу в основних су­динах. Активність мозкових клітин вивчаємо за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ).
Отож після ґрунтовного обстежен­ня пацієнтові, про якого розповіли в “Істині”, призначили індивідуальні процедури, і вже за два тижні він по­збувся больового синдрому.

– Якщо відчуваєте, що й ви само­тужки не здатні подолати цю пробле­му, не відкладайте візит до лікаря, – зауважує Уляна Лущик. – Особливо у тих випадках, коли:
– почався головний біль, якого ні­коли раніше не було. Приміром, на­пади почастішали і стали потужніши­ми;
– біль триває понад 72 години, і ви неспроможні сконцентруватися на будь-якій справі;
– біль виникає зненацька, наче “вибух” усередині голови;
– окрім головного болю, у вас по­рушуються зір, мовлення, координа­ція рухів, відчуваєте слабкість у руках і ногах, гальмується мислення;
– не лише болить голова, а й під­вищується температура тіла і важко рухати шиєю;
– головний біль виникає за най­меншого фізичного зусилля. При цьо­му є блювота, але не нудить;
– якщо біль супроводжується судо­мами, потемнінням в очах.
При таких тривожних симптомах зволікати з візитом до лікаря не вар­то. Адже минулися часи, коли вважа­ли, що мігрень є відмовкою від робо­ти чи навчання. Нині ця недуга визна­на в усьому світі, а тому, якщо болить голова, не вдавайте із себе героя.

“Хрещатик” , Олена Синюта

اكتب تعليق

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

*