Головний біль може бути наслідком «банального» дискомфорту

Що це тисне? Капелюх? 
Головний біль може бути наслідком «банального» дискомфорту, але нерідко сигналізує про серйозні зрушення в організмі

Як свідчить медична статистика, найпоширеніша скарга пацієнта під час візиту до лікаря — головний біль. І це вже настільки «банальна» неприємність, що до фахівця поспішає далеко не кожен. Адже простіше випити таблетку знеболювального, перечекати кілька годин — і далі, до справ. Медики кажуть, що від головного болю щороку потерпають близько трьох чвертей населення Землі. Однак цей дискомфорт може бути симптомом уже наявних серйозних захворювань або ж попереджати про підступні тенденції в організмі. Тому, застерігають фахівці, легковажити з цим не варто.

Як зазначила «УМ» доктор медичних наук, керівник київської Клініки здорових судин Уляна Лущик, причин головного болю — дуже багато. Спровокувати неприємність може стрес, депресія, зміна погоди, куріння, вживання спиртного. Голова болить і при алергії, гіпертонії, черепно-мозковій травмі, гаймориті, пухлині мозку, перенапруженні очей, високій температурі, при менструації в жінок. Крім того, варто пам’ятати і про спадкову схильність до головного болю, зокрема такого частого його прояву, як мігрень. І тут, каже лікар, анальгіну чи цитрамону недостатньо. Потрібно дошукатися причини.

Іноді стійкий головний біль пов’язаний із хворобами суглобів щелепи, порушенням прикусу, косоокістю чи короткозорістю, неправильно підібраними окулярами чи навіть із тісним капелюхом. Останні наукові дослідження свідчать, що певну роль можуть відігравати й такі продукти, як маринад, гірчиця, кетчуп, копченості, цитрусові, бобові, горіхи, цибуля, шоколад, вершки, сметана, йогурт, страви китайської кухні тощо. «Навіть різкий запах, голод, утома, переляк — усе це може викликати напади головного болю», — каже Уляна Богданівна.

Якщо подолати біль звичними засобами не вдається і він не минає кілька днів чи тижнів, хворому неодмінно треба відвідати лікаря. Після огляду в дільничного терапевта пацієнт нерідко мусить проходити обстеження ще й у невропатолога, окуліста, отоларинголога, стоматолога… Не в кожній районній та навіть і обласній поліклініці є достатньо діагностичного обладнання, яке б допомогло виявити причину недуги. Людина залишається сам на сам із проблемою. Починає призначати собі пігулки, які на певний час полегшують страждання.

— Частий і сильний головний біль свідчить про серйозні порушення в організмі, — зауважує Уляна Лущик. — Тому слід знайти його причину та призначити ефективне лікування. Це завдання лікарям полегшують сучасні діагностичні методики і досконала медична апаратура. Але й сама людина має уважно ставитися до власного здоров’я. Як до найвищої цінності. На жаль, у багатьох здоров’я сьогодні — не основний пріоритет. На першому місці — престижна робота, крута машина, шикарна квартира. А спохоплюємося і починаємо дбати про здоров’я лише тоді, коли його втрачаємо. Краще такого не допускати.

Лікар переконана: міцну державу можуть будувати лише фізично міцні, здорові громадяни. Тому здоров’я потрібно піднести на один із найвищих щаблів суспільних цінностей.

— На все життя запам’ятала випадок із власної практики, — розповідає пані Уляна. — Одна жінка сильно потерпала від нападів мігрені — аж до того, що на два-три дні взагалі випадала з робочого ритму, залишалася вдома і навіть не могла підвести голову з подушки. Нарешті зібралася прийти до нас на обстеження. І от, коли в домовлений час ми чекали пацієнтку, пролунав телефонний дзвінок: «Прийти не можу, бо в нашого собаки знайшли кліща, і ми викликали ветеринара». Здоров’я собачки виявилося дорожчим, ніж власне. Цей випадок нас тоді ошелешив. Потім уже дивувалися менше, бо виявилося, що таке ставлення, на жаль, — не рідкість.

МАЙТЕ НА УВАЗІ

Якщо відчуваєте, що самотужки не здатні подолати «головну проблему», не відкладайте візит до лікаря. Особливо небезпечно зволікати при таких тривожних симптомах:

* у вас почався головний біль, якого ніколи раніше не було. Скажімо, напади почастішали і стали потужнішими;

* біль триває понад 72 години, і ви неспроможні сконцентруватися на будь-якій справі;

* біль виникає зненацька, наче «вибух» усередині голови;

* окрім головного болю, у вас порушуються зір, мовлення, координація рухів, відчуваєте слабкість у руках і ногах, гальмується мислення;

* не лише болить голова, а й підвищується температура тіла і важко рухати шиєю;

* головний біль виникає за найменшого фізичного зусилля. При цьому є блювота, але не нудить;

* якщо біль супроводжується судомами, потемнінням в очах.

Юлія КОСИНСЬКА

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*