Проб­леми із судинами у підлітків

Значна частка пацієнтів київської Клініки судинних інновацій — це діти. Проб­леми із судинами тепер нерідко виникають рано. Тому батькам треба знати, коли є найбільший ризик розвитку таких порушень.

— Дитина в 5–7 років швидко підростає, — розповідає керівник клініки, доктор медичних наук Уляна Лущик. — Відбувається перший акселеративний стрибок, який призводить до значних змін в організмі. Активізується мозковий кровообіг. Також підвищується внутрішньочерепний тиск. Через це дитина стає вередлива й навіть агресивна. Або робиться неуважна, надто швидко втомлюється. Усе це не повинно пройти повз увагу батьків. Схожі проблеми виникають і в 15–20 років, коли починається другий акселеративний стрибок. Зріст підлітка стрімко збільшується, а розмір серця залишається таким самим. Якщо вдатися до порівняння, то зрозуміло, що насос, який жене воду в двоповерховий будинок, не зможе гнати її в шестиповерховий. Отож усі ці особ­ливості треба враховувати як батькам, так і вчителям.

Мати 15-річного Павла Кортича звернулася до фахівців клініки, бо син почав скаржитися на постійну слабкість і втратив інтерес до навчання. Оцінки мало не з усіх предметів різко погіршилися. Та найбільше стривожило батьків те, що хлопець одного разу знепритомнів на уроці фізкультури. Після обстеження та лікування медики дали родині рекомендації щодо режиму дня Павла й контролю навантажень.

— Підлітка в такий складний для нього період часто змушують до чималих фізичних зусиль, — каже Уляна Лущик. — Шкільна програма з фізкультури не враховує особливостей розвитку дитини. Основ­не — виконати той чи інший норматив. Як учень при цьому почувається, нікого не хвилює. А дитина за два місяці підросла на 10 сантиметрів. І вчителеві фізкультури, і батькам треба знати, що їй слід давати помірне навантаження та контролювати при цьому. Особливо велика ймовірність ускладнень, коли в матері були якісь негаразди під час вагітності або пологів. Де тонко, там і рветься, стверджує прислів’я. Це справедливо й для періоду значних змін у молодому організмі, який росте. Будьмо уважніші до наших дітей!

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*