Відвернути удар

За висновком медиків, інсульт загрожує кожному четвертому українцю. Як не потрапити в тенета недуги?

Лікарі називають інсульт одним з найпоширеніших і найбільш загрозливих серцево-судинних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, серед причин смертності у світі ця недуга посідає друге місце. Щороку інсульт вражає понад шість мільйонів людей. В Україні жертвами недуги стають майже 130 тисяч. Медики невтішно констатують: лише п’ята частина тих, кого спіткав інсульт, здатна повернутися до повноцінного активного життя. А загроза повторного інсульту при цьому зростає в декілька разів.

Що грає на руку недузі

— Інсульт проявляє себе як гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку й розлади його функцій, — розповідає столичний невропатолог, керівник Клініки здорових судин Уляна Лущик. — Майже 50% людей, які перенесли інсульт, стають інвалідами. Третина хворих — люди працездатного віку.

Основним фактором ризику, який спричиняє інсульт, лікар називає артеріальну гіпертензію. «Стабільне підвищення артеріального тиску на 10 міліметрів ртутного стовпчика підвищує імовірність інсульту на 30 відсотків, — зауважує Уляна Богданівна. — Прикро, але багато людей не знають рівень свого артеріального тиску. Тоді як на гіпертонію в Україні хворіють близько 12 мільйонів людей. Таким чином, інсульт загрожує кожному четвертому українцю».

Окрім підвищеного артеріального тиску, фактором ризику є цукровий діабет — при ньому імовірність інсульту зростає в кілька разів. А також тютюнопаління, зловживання алкоголем, нераціональне харчування, малорухливий спосіб життя, ожиріння. Долучаються хронічні стреси, метеозалежність. Несприятлива екологічна ситуація теж шкодить здоров’ю.

— Звісно, є фактори, на які ми не можемо вплинути, скажімо, генетична схильність до хвороби, — визнає лікар. — Тому ті особи, рідні яких перенесли інсульт, мають бути уважнішими до власного здоров’я. Інший фактор — віковий: з роками загроза недуги зростає. Тому загальне старіння населення грає на руку недузі. За спостереженнями, до захворювання більше схильні чоловіки.

Холестерин — під контролем?

Як протистояти цьому загрозливому захворюванню? Насамперед необхідно дбати про здоров’я судин, контролювати артеріальний тиск. Якщо вже маєте проблеми з підвищеним тиском — регулярно (згідно з рекомендаціями лікаря) приймайте ліки проти гіпертонії. «Оскільки цукровий діабет провокує розвиток атеросклерозу, необхідно контролювати рівень цукру в крові і вживати препарати, які прописав фахівець», — наголошує невропатолог.

Ще одна пастка для судин — підвищений рівень холестерину. Кожному важливо знати його рівень. Часто трапляється, що людина навіть не підозрює про загрозу. Нормальний рівень холестерину в крові — 5 мілімоль на літр. Цей рівень може варіюватися від 3,2 до 6,5 ммоль/л. Якщо показники перевищують норму, необхідно знижувати їх різними способами: з допомогою дієти, збалансованої фізичної активності, спеціальних препаратів.

Столичний лікар-дієтолог Оксана Скиталінська наголошує: порушення ліпідного складу крові веде до розвитку атеросклерозу. Відтак підвищений рівень холестерину готує ґрунт для інсульту. Якщо така небезпека нависла над вами — необхідно переходити на антихолестеринову дієту. «Така дієта обмежує продукти, що містять холестерин та тваринні жири, — пояснює дієтолог. — Акцент необхідно робити на підвищеній кількості білків (нежирне м’ясо, нежирні молочні продукти), регулярно вживати фрукти, овочі, злаки, рослинну олію. Дуже корисна морська риба. Вона містить ненасичені жирні кислоти, що попереджують ураження судин».

Ожиріння, діабет, цигарка…

Невропатолог Уляна Лущик каже, що ішемічний інсульт виникає при тромбозі або емболії судинного басейну мозку. Причиною захворювання може бути також ураження клапанів серця. Один із провокуючих факторів — миготлива аритмія. При схильності до тромбоутворення також необхідно порадитися з лікарем: курс спеціальних препаратів, збалансована дієта допоможуть нормалізувати ліпідний рівень крові.

— Важливе значення мають фізичні навантаження. Заняття спортом, фізичні вправи повинні стати нормою для кожного, хто дбає про здоров’я, — переконана Уляна Лущик. — Це дієвий фактор профілактики ожиріння, цукрового діабету другого типу, гіпертонії. За нашими спостереженнями, при помірному фізичному навантаженні покращуються показники крові, у комплексі з розумним харчуванням знижується рівень холестерину, відтак — зменшується ризик тромбоутворення.

Лікар наголошує: регулярні фізичні вправи на 30 відсотків знижують ризик передчасної смерті. Однак якщо маєте хронічні захворювання, особливо серцево-судинної системи, інтенсивність фізичних вправ необхідно погодити з лікарем.

— А курцям неодмінно раджу відмовитися від цієї шкідливої звички, — додає пані Уляна. — Нікотин звужує судини, стимулює розвиток атеросклерозу. Відтак ризик ішемічного інсульту зростає в кілька разів.

ДО РЕЧІ

Майте на увазі, що стрес, хронічні переживання також є значними факторами-провокаторами інсульту. Тому лікарі радять уникати суперечок, намагатися сприймати життя позитивно — навіть у цей непростий час. Необхідно постійно приділяти увагу своєму організмові — правильно харчуватися, влаштовувати регулярні прогулянки на свіжому повітрі. Задля профілактики можливих захворювань регулярно відвідуйте лікаря.

ТЕСТ

«Посміхнутися — сказати — підняти»

Цей тест легко може провести будь-хто сторонній у випадку, якщо хворому стало зле і є підозра на інсульт. Попросіть хворого:

* Посміхнутися.

* Підняти обидві руки.

* Сказати просте речення.

* Висунути язик (він не повинен бути викривлений).

Якщо людина не може виконати хоча б одне із цих завдань, потрібно терміново викликати «швидку допомогу».

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

Симптоми інсульту

* Раптове оніміння кінцівки (руки, ступні, пальців). Оніміти може частина тіла чи обличчя.

* Несподівана втрата контролю (людина не в змозі нормально говорити, не орієнтується, де вона).

* Нечіткий зір, двоїння в очах.

* Нудота, блювота.

Якщо бодай два таких симптоми спостерігаєте у людини — негайно викликайте лікаря.

ВАЖЛИВО

Перша допомога до приїзду лікаря

* Покладіть хворого на високі подушки, підсунувши їх під лопатки, плечі та голову. Голова має бути припіднята на 25-30 градусів.

* Відчиніть вікно, забезпечте доступ свіжого повітря.

* Необхідно розстебнути хворому комір, послабити пасок.

* Виміряйте артеріальний тиск.

* При ознаках блювоти поверніть голову хворого набік.

Юлія Косинська

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*