Як подолати наслідки психологічної травми

14 квітня 2014

Фахівці Клініки здорових судин із кінця лютого надають медичну допомогу активістам Майдану. Вважають, що всім цим людям необхідна медико-психологічна реабілітація. Окрім фізичних травм, вони зазнали стресу, наслідки якого можуть бути небезпечними для здоров’я, якщо їх не позбутися вчасно.

— Психологічні травми та стреси різної сили нині переживають багато українців, — каже психолог Олена Бабюк, яка очолює психолого-реабілітаційну службу клініки. — Складна ситуація в державі та навколо неї не може залишити байдужими тих, хто вболіває за її майбутнє. Усім, хто мав психологічну травму або стрес, стануть у пригоді деякі поради. Насамперед не варто залишатися на самоті. Тому попросіть друзів або рідних побути з вами. Поговоріть із ними про подію чи події, які спричинили стрес, опишіть свої відчуття. Фізична активність допомагає позбутися напруженості та страху. Тому треба більше рухатися, займатися фізкультурою чи спортом. Не вживайте алкоголь, заспокійливе або снодійне. Вони лише тимчасово зменшують стрес. Коли дія цих засобів припиниться, вам знову може стати гірше.

Психолог радить обмежити вживання кави, чаю, шоколаду. Якщо курите, зменшуйте кількість викурених за день цигарок. Для збудженого організму це — ­зайве навантаження. Харчуватися слід регулярно, навіть якщо не відчуваєте голоду. ­Добре вийти перед сном на прогулянку, побути на свіжому повітрі. Це допоможе уникнути безсоння.

— Стрес та негативні емоції зникають із водою, — каже доктор медичних наук Уляна Лущик, керівник клініки. — Контрастний душ, плавання в басейні, лікувальні й ароматичні ванни будуть тут вельми корисні. Присвятіть їм годину-дві щодня хоча б протягом тижня. Недаремно кажуть: щоб створити нове, треба змити все старе й негативне. Навесні це особливо ефективно. Природа заклала в нас прагнення до оновлення та підвищення активності в цей період. Постарайтеся відчути її незвичайну силу — погуляйте в парку або в лісі на вихідні, прислухайтеся до того, що відбувається навколо. Україна відновлюється, й ми повинні крокувати з нею в одному ритмі, щоб задавати правильний темп оздоровлення всієї країни.

Ольга БОРИСЮК

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*