Головний біль

Це – одна з найпоширеніших скарг, із якою хворі звертаються до лікаря будь-якої спеціальності. Якщо вдатися до визначення, то так заведено називати хворобливі відчуття, що виникають вище від брів і до шийно-потиличної ділянки. За статистичними даними, частота цього явища коливається від 50 до 200 на 1000 населення, а загалом щороку від 75 до 80% населення планети відчувають головний біль, зумовлений тими або іншими чинниками.

Статті за темою:

“У Клініці здорових судин лікують головний біль” 

“Судини забиваються холестирином у 95 відсотків людей”

“Після лікування п’явками не болить голова”

“При мігрені бояться світла”

lineartickle

Труднощі при лікуванні та діагностиці пояснюються тим, що головний біль може бути основним симптомом близько 45 захворювань.

Причини головного болю можуть бути найрізноманітніші. Його викликають такі чинники, як емоційний стрес, депресія, перевтома, зміна погоди, яскраве світло, куріння, вживання спиртних напоїв, алергія, гіпертонія, аневризма, пухлина мозку, черепно-мозкова травма, гайморит, перенапруження очей, висока температура, вживання гормональних або інших препаратів, спадкова схильність, у жінок – менструації та багато інших.

Загалом головний біль виникає внаслідок подразнення (різними шляхами та різними чинниками) больових рецепторів голови, зосереджених у шкірних покривах, м’язах, судинах, оболонках мозку тощо. Цей процес супроводжується різноманітними розладами в організмі. Отже, йдеться про універсальний больовий синдром. І лише глибоке клінічне трактування головного болю, пильна увага до цього синдрому гарантують устоновлення правильного діагнозу та призначення ефективного лікування.

А це вельми важливо в тому плані, що головний біль не можна розглядати лише з погляду медичного. В аспекті суспільно-економічному він завдає значних збитків унаслідок втрати працездатності в разі виникнення цього синдрому. Тільки у Великій Британії такі збитки щороку сягають близько 950 млн фунтів стерлінгів.

Не менш гостро стоїть ця проблема і в нас. І тому такими важливими стають розвиток новітніх методик та поява досконалої діагностичної апаратури. Завдяки застосуванню їх можна досягти чималих успіхів у подоланні головного болю, що доводить досвід роботи нашої Клініки у складі наукового медичного центру «Вікторія Верітас».

Наведемо приклад. Один із наших пацієнтів, 50-річний Валерій Д., потерпав від головного болю впродовж – ні багато ні мало – двадцяти(!) років. Причому незначний головний біль, який іще можна було терпіти, став для нього, так би мовити, звичним явищем. Але час від часу починалися напади такого сильного болю, який до того ж супроводжувався нудотою та блюванням, що це на певний час геть вибивало з робочого ритму й призводило до втрати працездатності. Класичні засоби лікування не допомагали. Тому з величезним здивуванням Валерій Д. помітив через два тижні від початку лікування, що головний біль зник. Адже він уже давно втратив надію на те, щоб позбутися недуги…

Мігрень, яка так дошкуляла Валерієві Д., є одним із найчастіших проявів головного болю. Ця хвороба відома здавна. Перші згадки про неї зустрічаються в працях, що з’явилися за 3 тисячі років до нашої ери. Напад цієї недуги яскраво й переконливо описав письменник і лікар Михайло Булгаков у романі “Майстер і Маргарита”.

Варто навести основні діагностичні критерії мігрені, оскільки такий діагноз нерідко ставлять без достатнього обґрунтування:

1) однобічна локалізація болю;

2) його пульсівний характер;

3) інтенсивність болю, яка знижує активність хворого та посилюється при монотонній роботі, ходьбі;

4) наявність хоча б одного з таких симптомі, як нудота, блювання, звуко- чи світлобоязнь;

5) тривалість атаки від 4 до 72 годин; 6) не менш як 5 атак в анамнезі, які відповідають перелічених критеріям.

Важливою є також зміна локалізації болю, оскільки наявність однобічного головного болю протягом тривалого часу змушує шукати інші причини нападу.

«Колекція» діагнозів і безсоння як «бонус»

Хвороба Понтія Пілата вразила половину людства

Головний біль може бути наслідком «банального» дискомфорту

Відгуки

Відгук пацієнта, Світлана Науменко

Відгук пацієнта, Тетяна Долина

Інтерв’ю з пацієнтом, Світлана Вікторівна

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*