Особливості кінезитерапії при олігофренії

Для дітей, що мають дефіцит розумового розвитку кінезитерапія є одним із засобів усунення наявних відхилень функцій кори головного мозку через їх рухову сферу. Заняття з кінезитерапії дозволяють поєднувати фізичну діяльність із розумовою. На занятті дітям необхідно зрозуміти завдання, сприйняти сенс інструкції кінезитерапевта, на початку предметно проаналізувати, при цьому старатися мовою, супроводжувати свої рухи. 

Завдань кінезитерапії:

  •  створити умови для правильного фізичного розвитку;
  • коректувати, як правило, гіпофункціональність дихальної та серцево-судинної системи;
  • поліпшувати координацію через формування навичок довільного напруження та розслаблення м’язів;
  • підвищувати загальний емоційно-вольовий тонусу організму, шляхом мотиваційних методик.

Основна частина занять кінезитерапії побудована в ігровій формі, що сприяє розвитку сприйняття, уяви та фантазії, переходу від предметного до образного мислення, а також мовних навичок пацієнтів, які охоче виконують вправи, перетворюючись у процесі складеної фахівцем казки-фантазії в різних тварин (кота, собаки) та інших персонажів живої природи. Гра, як форма соціальної активності, займає значне місце в житті дитини. Дітям з таким діагнозом подобається збирати та розбирати кольорові кубики, катати та перекидати м’яч, грати в різні естафети, кидати м’яч у кошик, повзати. Музичний супровід вдало вплітається у заняття, тим самим підсилюючи корекційний ефект.

Раціональними є індивідуальна та групова форми занять, оскільки самостійно займатися пацієнти з порушеним інтелектом не в змозі. Кількість вправ на перших заняттях коливається у межах 6 – 7, поступово, збільшуючи до 10 – 15. Дозування кожної вправи не перевищує 4 – 6 повторень.

Необхідно пам’ятати, що зміцненню здоров’я сприяє рухова активність. Саме рух активізує функції усього організму, посилює процеси дихання, кровообігу, покращує апетит, нормалізує сон. На заняттях кінезитерапії дітям з ознаками олігофренії потрібно не тільки допомагати, але й вимагати правильного виконання завдань.

Неправильний руховий розвиток таких дітей має прямий зв’язок із неправильним положенням голови або спини. Для них характерна так звана кругло-увігнута спина, розвиток I або II ступеню плоскостопості. Тому необхідно насамперед здійснювати контроль за положенням цих двох частин тіла й поза медичною установою. На заняттях кінезитерапії варто широко використовувати вербальний чіткий, правильно локалізований мовний супровід. Важливе значення мають слова, фрази, які нормалізують психологічну діяльність, зменшуючи тривогу та покращуючи увагу й відповідно пам’ять. Окрім цього покращується розуміння мови, збагачується на початку пасивний, а пізніше активний словник дитини. Корисно повторювати ряд вправ, які розучувались в перебігу тижня.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*