Реабілітація

Нейрореабілітація

 

Апалічний синдром або вегетативний стан

Вегетативний статус (ВС) або ж апалічний синдром (АС) представлений важким специфічним медичним станом, коли сіра речовина (кора) головного мозку перестає функціонувати за різних причин.
Ознаки ВС/АС досить відомі серед лікарів і представлені наступними патернами:

  • тотальна відсутність психічних функцій або глибоке пригнічення залишкових реакцій підкірки;
  • загальна дезорганізація взаємодії між усіма системами організму при відносній ауторегуляції шлунково-кишкового тракту, видільної системи, дихання та серцевої діяльності;
  • відсутність усвідомлених рухів;
  • патологічна перебудова опорно-рухового апарату;
  • виснаження усіх компенсаторних реакцій;
  • домінування надмірних вегетативних реакцій;
  • наявність циклу сон-неспання.

Первинні причини можуть бути як травматичного так і нетравматичного характеру. Проте у обох випадках в судинній системі головного мозку стається катастрофа із припиненням кровотоку у нервовій тканині. А оскільки тканина головного мозку є надчутливою до зниження рівня глюкози, кисню та інших необхідних для нормальної діяльності речовин то зниження кровотоку (гіпоперфузія) або його зупинка (ішемія) зупиняє нормальні обмінні процеси у нервовій тканині.
Усі пацієнти у вегетативному стані проходять критичну точку функціонування центральної нервової системи у відділенні реанімації із діагнозом: Кома ІІІ ст. або Клінічна смерть.

Сучасні засоби медичного оживлення (реанімації/ресуститації) дозволяють відновити кровотік у головному мозку, проте до цього моменту за час глибокої гіпоксії нервова клітина встигає виробляти шкідливі для самого головного мозку речовини. Проникаючи по частково відновленій судинній системі мозку такі речовини згубно впливають на уцілілі нейрони, запускаючи, так звану запрограмовану загибель клітин (апоптоз), як на рівні головного так і спинного мозку. При цьому руйнуються внутрішньоклітинні структури та провідні шляхів нейронів і глія. З часом, зруйнована нервова тканини перетворюється у більш щільну та неорганізовану, подібну до сполучної тканин. Проходить патологічне заміщення навіть при відносно покращеному кровотоку.
Отже, клінічно встановлений ВС/АС передбачає цілком прогнозований процес змін організму і головному мозку зокрема. Проте успіх у попередженні та лікуванні такого стану бажає бути кращим. Доказом цьому є невпинно зростаюча кількість хворих у ВС/АС.

Вирішення задачі по відновленню таких хворих є, на сьогоднішній день, надважливим завданням у сфері нейрохірургії, неврології та нейрореабілітації, оскільки стан, коли інші їх органи і системи працюють відносно без особливих збоїв. Такий стан «між небом і землею» може тривати до кількох десятків років. Причиню смерті хворих у ВС/АС є, як правило, тромбози або тромбоемболії судин, дихальна чи серцева недостатність, септицемія, аліментарна дистрофія. З роками у таких хворих наростають ознаки остеопорозу, що призводить до грубих ускладнень догляду або лікування у вигляді переломів кісток.
Економічно ведення за одним хворим у ВС/АС виглядає як «чорна дірка» куди безповоротно зникають кошти родичів, страхових компаній, спонсорів, благодійних фондів і звичайно державної соціальної допомоги.

Медична спільнота не стоїть осторонь від такого стану справ у нейрореабілітації і бере на себе важку задачу пошуку ефективних способів відновлення хворих у ВС/АС. Майже кожне реабілітаційне відділення медичної галузі має можливості і зобов’язане проводити реабілітаційні заходи стосовно цього контингенту пацієнтів. Однак, за даними переважної більшості дослідників у цьому напрямку з 2000 року не отримано готового комплексного підходу по інтенсивній реабілітації хворих, що пережили кому або клінічну смерть та мають добрі шанси повернення до нормального життя. Частка тих, кого реабілітували на рівень побутового самообслуговування сягає за різними даними від 17% до 30%. Тобто із 100 пацієнтів у ВС/АС виліковується тільки, у середньому 25 і не у повній мірі. Доля інших 75 є песимістичною з усіх поглядів на пацієнта, доглядальників, родичів та медицину.

На сьогодні, варто відмітити, вже існує готовий медичний продукт по інтенсивній реабілітації хворих у ВС/АС, розроблений колективом Клініки здорових судин у складі лікарів практиків, педагогів, науковців медиків та суміжних галузей протягом 18 років, які із через клінічні експерименти вийшли на статистично достовірний найвищий результат відновлення усіх функцій організму даної категорії пацієнтів. Нами досягнуто 50-60% рівня відновлення хворих у ВС/АС до побутового самообслуговування та часткової професійної орієнтації. Тобто кожен 2 такий пацієнт має шанси на добру перспективу.
Величезна підготовча робота та отриманий науково обґрунтований інноваційний підхід має право на практичне впровадження і може бути основою для проекту створення і ефективного функціонування єдиного національного центру нейрореабілітації хворих ВС/АС із регіональними філіалами задля найбільш раціонального його використання у межах країни.

За згодою родичів подаємо деякі матеріали успішної курації хворих, що мали клінічно визначений ВС/АС.

 

Історії успіху. Роман Шворак. Безперспективний вегетативний синдром… за 3 роки повертаємо до самостійного життя.

 

 “Лікарі не давали й відсотка, що син виживе”

“Після коми одужують за рік”

“Між небом і землею”

  

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*